Podobno miał gwarantować nadwyżki żelaza w organizmie, podobno daje siłę godną marynarza Popey'a. Szpinak. Można go kupić przez cały rok, ale to właśnie wiosną smakuje najlepiej. Przedstawiamy kilka szpinakowych inspiracji i szpinakowe rady.
Szpinak BABY - szpinak baby to nie jest młody czy niedojrzały szpinak. Baby to po prostu odmiana szpinaku - ma mniejsze liście, które są zupełnie płaskie i delikatne. Świetnie sprawdza się w sałatkach czy jako dodatek do makaronu, jajecznicy.
Szpinak warzywny to szpinak o nieco większych, mocniejszych liściach. Świetny do zup, lasagne i szpinakowego ciasta.
Jak przechowywać?
- w torebce: szpinak zamknięty w torebce przetrwa dwa razy dłużej niż surowe listki, ponieważ zamknięty traci mniej wilgoci
- niemyty: jeśli uda nam się kupić szpinak w pęczkach, nie myjmy go tylko włóżmy do lodówki. Wytrzyma dłużej.
Jak myć?
Szpinak przed umyciem trzeba bardzo dokładnie umyć, bo zwykle jest mocno ubrudzony ziemią. Nawet ten kupowany w torebce ma często ziarenka piasku na sobie. Jeśli szpinak ma delikatne listki, najlepiej włożyć je do zlewu wypełnionego zimną wodą i zmieniać wodę kilka razy. Jeśli mamy szpinak o dużych mocnych liściach, możemy go przelać wodą.
Do czego używać?
Miłośnicy szpinaku mogą rozpocząć dzień od jajek zapiekanych ze szpinakiem, pomidorkami i karmelizowanym boczkiem (przepis).
Szpinak świetnie nadaje się jako nadzienie do pierogów np. z fetą (przepis) i lasagne (przepis).
Idealnie szpinakowym daniem jest grecka spanakopita z ciasta filo - przepis i instrukcja video dostępna tutaj.
Ze szpinaku powstają wspaniałe sałatki z truskawkami i kakaowym winegretem (przepis), tuńczykiem i jajkiem na twardo (przepis).
Szpinak jest dobrym towarzyszem kiełbasy zapiekanej w białym winie (przepis).
W końcu, szpinak może być też składnikiem deseru. Ciasto szpinakowe jest wyjątkowo wilgotne i piękne. Po przepis zapraszamy tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za odwiedziny!
M+A