poniedziałek, 26 października 2015

Zupa krem z dyni z serem manchego

Zupa krem dyniowy z jabłkiem i boczkiem, krem z dyni piżmowej ze słodkimi ziemniakami to nasze jesienne hity. Kremowe zupy w pięknych kolorach są świetną opcją na kolację. Pure z dyni można przygotować wcześniej, a potem używać go do przygotowania zup, sosów do makaronów, ciast, ciasteczek. Puree z dyni można też mrozić zapewniając sobie dostęp do dyni zawsze, kiedy najdzie nas ochota.

Krem z dyni z serem manchego to zupa  z charakterem. Jest mocno śmietanowa i gładka, ma wyraźne nuty czosnku i kremową strukturę. Wszystko to dzięki pieczeniu kawałków dyni z czosnkiem i tartym serem. Zupa nie jest naszym autorskim pomysłem, ale próbą rekonstrukcji kremu z dyni serwowanego przez szefa restauracji Słony - Tomasza Królikowskiego. On używa do zupy sera carskiego z Hajnówki, który uwielbiamy, ale który trudno dostać poza Podlasiem. Spokojnie można go zastąpić tartym serem Bursztyn lub Szafir (dostępnym w dużych marketach). My użyliśmy mocno wyschniętego manchego, który akurat mieliśmy w lodówce. Nie lubimy marnować dobrych serów.

Jesienią uwielbiamy jeść zupy na kolację. Są sycące, rozgrzewające. Nie ma chyba nic lepszego w szaro-bure popołudnie niż talerz ciepłej zupy. Albo filiżanka zupy. Albo kubek. Bo zupy ostatnio lepiej smakują w kubkach lub miskach niż głębokich talerzach.


Liczba porcji: 4

Czas przygotowania: 40 minut

Składniki:
750 g dyni hokkaido
2 ząbki czosnku
1/4 szklanki tartego twardego sera (manchego, bursztyn, carski)
1 szklanka mleka
1/2 szklanki śmietanki 30%
2 szklanki bulionu drobiowego
1 łyżeczka rozmarynu
pestki dyni do podania 



1. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza. 
2. Dynię kroimy w plastry, pozbywamy się pestek. Nacieramy czosnkiem, obsypujemy serem. Zawijamy szczelnię w folię alumioniową i wstawiamy do piekarnika.
3. Kawałki dyni pieczemy do miękkości przez ok. 30 minut.
4. Gotową dynię wyciągamy z piekarnika, ostrożnie zdejmujemy skórę. 
5. Miąższ dyni wkładamy do garnka, dolewamy mleka, bulionu, śmietanę. Wsypujemy rozmaryn. 
6. Zawartość garnka doprowadzamy do wrzenia. Miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
7. Gotową zupę doprawiamy solą i pieprzem wedle uznania.
8. Serwujemy solo, z grzankami lub posypaną pestkami z dyni.


2 komentarze:

  1. Zgadzam się - nie ma jak zupa :) A ta wygląda wyjątkowo apetycznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. zastanawiałam się, dlaczego wyszła taka bladziutka na zdjęciach, ale już po chwili znalazłam winowajcę ;) to śmietanka! ;p

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A