czwartek, 5 listopada 2015

A Ty co wiesz o ziemniakach? Typy kulinarne ziemniaków

Potrafimy jednym tchem wymienić odmiany jabłek - i gloster, i lobo, i szara reneta, i ligol, i delikates, i wiele innych przewinęły się przez nasze stragany i sklepy. Podobnie potrafimy powiedzieć jakie są nasze ulubione pomidory (malinowe, a może bawole serca?), ulubione gruszki i śliwki. A ziemniaki? Na większości targów i bazarów w Polsce ziemniaki dzielą się na irgę i irysa. Koniec. To nic, że obierając ową "irgę" okazuje się, że niektóre egzemplarze są bardziej żółte, a inne białe; jedne rozpadają się po 15 minutach, a inne stawiają opór przez pół godziny.  


W Polsce uprawia się ponad 100 odmian ziemniaków. Te sto odmian trafia na bazar do skrzynek z napisami "irga" lub "irys". Mogą też trafić do worków w supermarkecie, na których oprócz praktycznych informacji "do smażenia", "do pieczenia", " do gotowania", widnieją zwykle jeszcze literki A, B, C. Ale co one właściwie oznaczają?



TYPY ZIEMNIAKÓW

Rozróżniamy trzy podstawowe typy kulinarne ziemniaków - typ A, B i C.

Typ A to ziemniaki sałatkowe. Mają niską zawartość skrobi, więc nie rozpadają się i nie są mączyste. Mimo długiego gotowania czy pieczenia, zachowują swój kształt i pozostają jędrne.
Po ugotowaniu można je pokroić w dowolne kształty - paski, plastry, kostkę. Dlatego świetnie sprawdzają się jako składnik sałatek ziemniaczanych, zapiekanek, zup. Można je piec i nadziewać, można je gotować w mundurkach, można je smażyć (np. w tortilli).

Najpopularniejsze odmiany ziemniaków typu A to Accent, Anuschka, Albina, Belana, Bellinda, Cykada, Frezja, Regina. 



TYP B to ziemniaki uniwersalne, tzw. "ogólnoużytkowe". Po ugotowaniu, rozpadają się pod naciskiem widelca. Zawierają nieco więcej skrobi niż ziemniaki typu A, ale świetnie nadają się do zup, jako ziemniaki z wody. Z tego typu ziemniaków można również robić frytki. 

Popularne odmiany typu B: Bellarosa (piękna czerwona skórka), Catania, Jelly, Vineta, Georgina.

Ciekawostka: najlepsza polska wódka Młody Ziemniak produkowana jest z ziemniaków odmiany Vineta, czyli z ziemniaków uniwersalnych. 


TYP C to ziemniaki mączyste, o wysokiej zawartości skrobi. Idealne do kopytek, klusek śląskich, kartaczy, ruskich pierogów, puree, knedli, do zagęszczania zup i sosów. 

Najpopularniejsze odmiany to Augusta, Anielka, Arkadia, Aster, Barycz, Bryza, Ibis, Karlena, Koral, Kos, Lena, Omega, Mila, Salto.


Jak wybierać ziemniaki? 

Oczywiście, trudno jest nauczyć się rozpoznawać wszystkie odmiany ziemniaków. Szczególnie trudno wygrzebywać je ze skrzynek sprzedawców. Warto jednak pytać. Na przykład na Hali Mirowskiej w Warszawie są sprzedawcy, którzy oferują ziemniaki innych odmian niż irga czy irys. Potrafią oznaczyć ich typ kulinarny, a to z pewnością pomaga przygotować danie takie jakie zamierzamy. 
Jeśli kupujemy ziemniaki w hipermarkecie, warto zwrócić uwagę na oznaczenia widniejące na workach. Z doświadczenia wiemy, że trudno jest dokonać wyboru (bo w worku są 2 kg, a chcemy zrobić i zupę, i placki, i kopytka). W takich sytuacjach najbezpieczniej kupować ziemniaki typu B. Jeśli jednak chcemy robić kluski, bez wątpienia nie powinniśmy iść na kompromis i szukać jednak ziemniaków typu C.


Gdzie kupować ziemniaki z jasno oznaczonymi typami kulinarnymi?

Na pewno takie ziemniaki ma w swojej ofercie Tesco, Auchan i Piotr i Paweł. 

Za solidną dawkę wiedzy o ziemniakach dziękujemy panu Krzysztofowi Korolewiczowi, dyrektorowi spółki Europlant. 

Fotografie: Joanna Matyjek -  www.odczarujgary.pl 

2 komentarze:

  1. Ile ciekawych informacji ! Dziękuję za doszkolenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis. Naprawdę warto wiedzieć, które ziemniaki do czego się nadają.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A