Piersi z indyka czy z kurczaka czasami wydają się nam bardzo nudne i jednolite w smaku. Zwykle więc porządnie je solimy, dodajemy dużo pieprzu i ... wrzucamy na patelnię albo do piekarnika. Jednak można spokojnie marynować drób bez dodatku soli. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach.
1. Daj mięsu czas
Solą można spokojnie oprószyć mięso tuż przed smażeniem i chwilę później cieszyć się jego smakiem. Marynaty potrzebują jednak więcej czasu, żeby dobrze "wejść" w mięso. Dlatego takie mięso trzeba przygotować poprzedniego dnia lub nawet dwa dni wcześniej. Drób marynuje się szybciej, więc całe piersi z kurczaka możemy włożyć do marynaty przed wyjściem do pracy.
Mięso będzie smakować tym, w czym je zamarynujesz. Brzmi banalnie, ale warto zwrócić uwagę na to, co wsypujemy do marynaty, bo bardzo trudno jest w prosty sposób wyciągnąć smak tego składnika z potrawy. Jeśli nie lubimy kminku, to go nie dodawajmy. Nawet, jeśli po marynowaniu zdejmiemy z mięsa pojedyncze igiełki, mięso będzie smakować... kminkiem.
Cytryna, maślanka, ocet, papaja czy świeży ananas to składniki kwaśne, które zmiękczą mięso.
Sos sojowy, kapary, suszone pomidory dodadzą słonej nuty.
Odrobina cukru, miodu czy melasy sprawi, że podczas smażenia czy pieczenia mięso będzie miało ładny brązowy kolor.
Czosnek, imbir, zioła, mieszanki przypraw dodadzą mięsu smaku.
3. Pamiętaj o proporcjach
Najlepsze marynaty to takie w których zachowana jest równowaga między składnikami marynaty.
- 1 porcja oleju
- 1 porcja kwasu (cytryna, maślanka, ocet, papaja, ananas)
- 2 porcje przypraw, ziół, czosnku, imbiru, etc.
4. Spróbuj marynaty
Często wsypujemy zioła i przyprawy "na oko", potem "na oko" dodajemy odrobinę octu balsamicznego i "na oko" wlewamy olej. Po dwunastu godzinach wyciągamy z marynaty mięso, pieczemy je lub smażymy i okazuje się, że nam nie smakuje. Warto zatem spróbować marynaty zanim włożymy do niej mięso. Jeśli czegoś nam brakuje, dodajmy to od razu.
5. Przygotuj mięso
Mięso przed marynowaniem warto umyć i porządnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Najlepiej jest je też pokroić, jeśli mamy mało czasu na marynowanie. Mniejsze kawałki marynują się szybciej. Dla przykładu, pierś z kurczaka pokrojona w cienkie paski lub plasterki potrzebuje 2-3 godzin. Cała pierś powinna się marynować 12-16 godzin. Maksymalny czas marynowania i przechowywania świeżego drobiu w lodówce to 48 godzin!
Gotowe mięso najlepiej włożyć razem z marynatą do woreczka strunowego i kilka razy poruszać jego zawartością. Można też je włożyć do miski, skropić marynatą i wymieszać tak, by składniki marynaty dobrze pokryły mięso. Miskę przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki, najlepiej na noc. Mięso można marynować w szklanych, plastikowych i nierdzewnych miskach. Koniecznie trzeba je przykryć.
6. Gotuj, piecz, smaż
Zamarynowane mięso wyciągnij z lodówki i ugotuj, upiecz lub usmaż. Marynatę pozostałą w pojemniku wylej, bo zawiera bakterie z surowego mięsa. Nie używaj też jej do zamarynowania nowego kawałka mięsa. Dlaczego? Ze względu na bakterie.
7. Przykładowa marynata
Ostatnio marynowaliśmy 400 g piersi z indyka używając marynaty z tymiankiem, oregano, czosnkiem i chili. Pierś pokroiliśmy w plasterki. Mięso marynowaliśmy 16 godzin.
1/2 szklanki oleju
sok z 1/2 cytryny
1 łyżka tymianku
1 łyżka oregano
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1 łyżeczka płatków chili
1/2 łyżeczki pieprzu czarnego
Ciekawe metody przedstawiasz i pewnie je wypróbuje. Takich patentów nigdy dość.
OdpowiedzUsuńTyle sposobów na mięso...przetestuje :) ja zamiast soli wrzucam dużo ziół.
OdpowiedzUsuń