czwartek, 2 października 2014

Marmolada pomidorowa

To jest chyba najlepsza pomidorowa rzecz, jaką zrobiliśmy. Dużo pomidorów, dużo cukru, cynamon, skórka cytrynowa, sok z cytryny i słodka papryka. Świetnie smakuje sama (uwierzcie, że jest jak wspaniałe słodycze), ale jeszcze lepiej sprawdza się w kanapkach z jamón serrano, chorizo czy serem kozim. Generalnie, dobieramy jej towarzystwo raczej słone i wytrawne - dla kontrastu. Chociaż z dobrym półtłustym twarogiem jest również nieziemsko dobra i z powodzeniem zastępuje miód. Przygotowaliśmy ją, żeby użyć jej do tapas z bacalao i kaparami, ale szybko zorientowaliśmy się, że znajdzie w naszej kuchni jeszcze setki innych zastosowań.
Taką marmoladę warto włożyć do małych słoiczków, np. po koncentracie pomidorowym, i wręczyć jako jadalny prezent. Może być zaskakującym podarkiem, a zrobić go nietrudno.



Czas przygotowania: 1 godzina

Składniki:
450 g pomidorów 
200 g cukru
skórka z 1 cytryny
sok z 1 cytryny
1 laska cynamonu
1 łyżka papryki słodkiej (np. z Murcii)

Pomidory myjemy, wkładamy do wrzącej wody tak, by je przykryła. Po minucie wyciągamy i zdejmujemy skórkę. Kroimy w kostkę, wkładamy do garnka razem ze skórką z cytryny, sokiem z cytryny i laską cynamonu. Posypujemy cukrem i odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie stawiamy garnek na wolnym ogniu i gotujemy przez 15 minut, aż sok znacznie się zredukuje. Po kwadransie chwytamy za drewnianą łyżkę z długą rączką i przez kolejne 10 minut ciągle mieszamy gotujące się pomidory. Marmolada powinna być gęsta. Zdejmujemy ją z ognia, wyciągamy laskę cynamonu i skórkę z cytryny, które wyrzucamy.  Do marmolady dodajemy paprykę. Dokładnie mieszamy. Możemy ją włożyć do słoików i je pasteryzować albo przechowywać w lodówce.


5 komentarzy:

  1. Na słodko jeszcze nie robiłam, wart wypróbowania.
    Zapraszam przy okazji do akcji: http://zmiksowani.pl/akcje-kulinarne/przetwory-na-widelcu

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy10/05/2014

    Skorka starta czy w kosteczke? Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobre pytanie! skórka cała. Wrzucamy razem z laską cynamonu już na początku gotowania, a pod koniec wyciągamy i wyrzucamy. Lepiej więc jeśli będzie w jednym dużym kawałku :) pozdrowienia!

      Usuń
  3. Anonimowy12/17/2015

    Witam,a jeżeli nałożę do sloiczka gorące i słoik "kliknie" i się zassie to muszę trzymać go w lodówce?I jeszcze jedno pytanie: jak długo przetrwa?Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jeśli kliknie i zassie to trzymamy bez lodówki. Przetrwa na pewno tyle, ile inne konfitury. Jeśli ktoś tego wcześniej nie zje ;)

      Usuń

Dziękujemy za odwiedziny!
M+A